ZP FEO i IEO za jak najszybszym uruchomieniem Prosumenta 15.01.2014

m_wisniewskiW wypowiedzi dla „Pulsu Biznesu” Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, wypowiada się pozytywnie o dopłatach z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych.. – Widać, że program trafił w potrzeby rynku i z pewnością pobudził zainteresowanie konsumentów. Polacy zdają sobie sprawę, że przez lata ceny energii z paliw kopalnych regularnie rosną i będą rosnąć. Ważne, aby tego zainteresowania teraz nie zaprzepaścić – mówi Wiśniewski.

Obecne dotacje z NFOŚiGW powoli się kończą. Tymczasem przedsiębiorcy czekają na program Prosument, który zakłada dofinansowanie dla różnego rodzaju mikroinstalacji OZE, w tym kolektorów słonecznych. Niestety, w chwili obecnej wielu klientów rezygnuje z zakupu kolektorów ze względu na brak dofinansowania To z kolei może doprowadzić część firm do bankructwa, bo wielu klientów bez dopłat rezygnuje z zakupu kolektorów.

Jeszcze jesienią 2013 r. zapewniano, że Prosument wystartuje na początku 2014 roku. Teraz mówi się o trzecim kwartale 2014 roku. Wiele wskazuje też na to, że pieniądze z obecnego dofinansowania skończą się już w I kwartale 2014 roku. – NFOŚiGW stoi obecnie przed trudnym zadaniem, bo Prosument zadecyduje o kształcie polskiego rynku nie tylko kolektorów słonecznych, ale również całego OZE. Jako że wcześniej mówiono o starcie programu na początku 2014 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie przygotowały żadnych programów wsparcia, które mogłyby uzupełnić lukę. Z naszego punktu widzenia zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłyby bezzwrotne dopłaty do tych instalacji i w tym kształcie Prosument mógłby wystartować już w I kw. 2014 r. Oparcie programu już na samym wstępie na wykorzystaniu kredytów preferencyjnych byłoby równoznaczne z jego porażką. Ponadto wymagałoby to już nowelizacji ustawy prawo ochrony środowiska, co doprowadzi do dalszych opóźnień i utraty atrakcyjności programu chociażby z uwagi na oczekiwane dotacje z RPO. Wydaje mi się, że fundusz nie startuje z pierwszą opcją, bo nie ma zielonego światła od strony politycznej – nowy minister środowiska do dzisiaj nie wypowiedział się na ten temat – mówi dla „Pulsu Biznesu” Grzegorz Wiśniewski.

Konsultacje techniczne warunków programu Prosument wystartowały pod koniec 2013 i mają potrwać do 17 stycznia 2014 r. Już w lutym rada nadzorcza NFOŚiGW miałaby zaakceptować ostateczny kształt programu. To z kolei ma pozwolić na uruchomienie oferty skierowanej bezpośrednio do zainteresowanych osób fizycznych, wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych pod koniec pierwszej połowy 2014 r. Równolegle fundusz rozpatruje dwie opcje dystrybucji pieniędzy, czyli dopłaty i pożyczek, w których pośredniczyłyby samorządy, konkretnie gminy oraz system oparty na kredytach bankowych, podobny do rozwiązania zastosowanego przy dopłatach do kolektorów słonecznych – czytamy w „Pulsie Biznesu”.