Komisja Europejska a chińskie panele fotowoltaiczne 25.04.2013

solary_chinskieKonkurencja w zaopatrzeniu światowego rynku fotowoltaicznego przyspiesza. Producenci europejscy bronią się przed importem, a eksporterzy z Chin walczą o dostęp do ważnych rynków światowych. W październiku 2012 roku, USA nałożyło wysokie cła ochronne na import paneli fotowoltaicznych z Chin. Kolej przyszła na przemysł europejski. We wrześniu i listopadzie 2012, ruszyły unijne postępowania anty-dumpingowe i anty-subsydyjne przeciwko importowi paneli, ogniw i plytek z Chin. W marcu 2013 r. Komisja Europejska zarządziła rejestrację importu fotowoltaicznego z Chin, co może oznaczać zbliżające się cła tymczasowe. W lutym br. ruszyło kolejne postępowanie; tym razem, na szkło solarne. Również w Indiach, w listopadzie 2012, ruszyło postępowanie przeciwko importowi z Chin.

Ponadto, postępowania ochronne rozrastają się poza sektor fotowoltaiki i przenoszą na inne sfery energii odnawialnej: w USA już są cła na elementy wiatraków z Chin, UE prowadzi szereg postępowań na import biopaliw, a widać w UE wzrost importu kolektorów z Chin.

Szczegółowe informacje na temat prowadzonych postępowań zostaną przedstawione podczas VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej – największej konferencji w sektorze energetyki słonecznej w Polsce, która odbędzie się w Toruniu w dniach 13-14 maja 2013 r. Przedstawiciele firmy OPTIMA POLSKA zapowiedzieli już swój udział w tym wydarzeniu.