ZNAMY JUŻ WYNIKI WOJEWÓDZKIEJ OLIMPIADY MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH 23.02.2018

IMG_1020Tomasz Gołaszewski zwyciężył w edycji Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Finał etapu wojewódzkiego odbył się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Wzięło w nim udział 41 osób (uczniowie szkół rolniczych, studenci i rolnicy indywidualni z terenu woj. podlaskiego). Tomasz Gołaszewski w olimpiadzie startuje już od kilku lat.

– Tą pasją do rywalizacji zaraził mnie jeden z nauczycieli z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku – opowiada.

Na początku reprezentował na olimpiadzie tę szkołę, później uczelnię – warszawską SGGW.
A w ostatnich latach startuje jako rolnik indywidualny. – Udział w takich konkursach,a zwłaszcza zwycięstwo, daje mi ogromną satysfakcję – mówi Tomasz Gołaszewski. – Można także sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności na tle innych uczestników. Podkreśla, że jest lokalnym patriotą, dlatego dla niego ważna jest możliwość reprezentowania województwa podlaskiego na arenie krajowej.
W poprzednich latach odnosił sukcesy na szczeblu krajowym Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. W 2014 r. nawet wygrał ten konkurs.5a8ee0c8d3750_p

        Na zdjęciu Prezes OPTIMA POLSKA Paweł Wyszyński wręcza nagrody dla zwycięzców

Podkreśla, że startując w olimpiadzie trzeba mieć bardzo dużą wiedzę, obejmującą wszystkie dziedziny, jakie tylko można skojarzyć z branżą rolniczą. Pytania testowe dotyczą produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji, ekonomiki rolnictwa, programów unijnych, dobrostanu zwierząt. Natomiast część praktyczna dotyczyła przepisów i wymogów unijnych, produkcji roślinnej, zwierzęcej, mechanizacji. Skąd zdobywca 1. miejsca czerpie wiedzę na temat rolnictwa? Jak mówi, głównie jest to internet – strony z informacjami branżowymi oraz media społecznościowe, które są kopalnią wiedzy praktycznej. Zauważa, że wiedza, którą trzeba mieć , by startować w konkursie, przydaje się na co dzień w gospodarstwie. – Jest łatwiej je prowadzić interesując się szeroko rozumianym rolnictwem – mówi Tomasz Gołaszewski, który wspólnie z rodzicami prowadzi gospodarstwo nastawione na produkcję mleka i bydła opasowego. Mają około 50 krów mlecznych. Wśród laureatów Wojewódzkiej Olimpiady Młodych Producentów Rolnych znaleźli się także: Łukasz Łuniewski, student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (2. miejsce); Michał Wojtulewicz, uczeń Zespołu Szkół Rolniczych w Janowie (3. miejsce), Damian Komosiński z Zespołu Szkół w Wojewodzinie (4. miejsce), Andrzej Kryński z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach (5. miejsce). Cała piątka weźmie udział w ogólnopolskim finale tego konkursu. Odbędzie się on w marcu podczas Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach.

źródło: www.wspolczesna.pl