Europejskie Słoneczne Dni już za nami 17.05.2013

podsumowanie_europejskich_slonecznych_dni15 maja 2013 r. w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku odbyła się lokalna odsłona Europejskich Słonecznych Dni. Przez cały dzień uczniowie szkoły mieli okazję nie tylko dowiedzieć się więcej o odnawialnych źródłach energii, lecz również wygrać atrakcyjne nagrody.

– Mieliśmy idealną pogodę, dzięki czemu byliśmy w stanie w pełni zaprezentować możliwości oferowanych przez nas urządzeń – przyznaje Paweł Wyszyński, właściciel firmy OPTIMA POLSKA, która jest członkiem Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej. – Bardzo cieszy mnie, że zorganizowana przez nas wspólnie z Instytutem Energetyki Odnawialnej impreza spotkała się z tak dużym zainteresowaniem uczniów. Zdaję sobie sprawę z tego, jak ważna jest edukacja młodzieży w temacie OZE. To właśnie oni będą decydowali o naszej przyszłości i wdrażali proekologiczne rozwiązania. Warto jest więc zaszczepić tym młodym ludziom proekologiczne myślenie już teraz. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników Europejskich Słonecznych Dni i już teraz zapraszam na nasze ponowne spotkanie za rok – dodaje Paweł Wyszyński.

Kampania Europejskie Słoneczne Dni w Europie jest organizowana od 2002 r., a w Polsce odbyła się po raz trzeci. Inicjatywa ta ma na celu ochronę środowiska poprzez promocję energetyki słonecznej: systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych oraz wzrost świadomości ekologicznej lokalnych społeczności, który wpłynie na zwiększenie liczby instalacji solarnych w gospodarstwach domowych.

Mecenasem białostockiej edycji imprezy była firma OPTIMA POLSKA – lider rynku energii odnawialnej w województwie podlaskim. Koordynatorem imprezy był Instytut Energetyki Odnawialnej, a mecenasem kampanii Towarzystwo Ubezpieczeń Gothaer. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowały: Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Regulacji Energetyki oraz Urząd Miasta Torunia. Patronat instytucjonalny nad wydarzeniem sprawował Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO).

Lokalnymi patronami medialnymi wydarzenia były portale Czas Białegostoku i Głos Choroszczy oraz czasopismo Energia Odnawialna na Podlasiu.