CORAZ WIĘCEJ ELEKTROWNI SŁONECZNYCH W POLSCE 29.10.2011

Jak wynika z informacji opublikowanych przez „Magazyn Fotowoltaika”, na początku września 2012 r. w Polsce działały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy przekraczającej 2 [MWp]. Najwięcej instalacji solarnych przyłączonych do sieci działa obecnie w województwie śląskim. Największa w Polsce elektrownia typu ON-GRID mieści się w Wierzchosławicach w województwie małopolskim, a jej moc wynosi 1 [MWp].

Tymczasem 19 października 2012 r. w Rudzie Śląskiej została otwarta druga pod względem wielkości elektrownia solarna w Polsce. Jak szacują eksperci, zamontowane w niej ogniwa słoneczne dostarczą rocznie ok. 300 MWh energii. Za inwestycję odpowiada Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. Koszt budowy obiektu o powierzchni ok. 20 tys. mkw. to ok. 4,5 mln złotych, z czego prawie 4 mln złotych stanowiło dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że jedynie 8 znajdujących się w Polsce instalacji fotowoltaicznych o sumarycznej mocy ok. 1,3 [MWp] uzyskało koncesję Urzędu Regulacji Energetyki na wytwarzanie tego typu energii i sprzedawanie jej do sieci.