Przekazanie nagrody Rolnikowi – innowatorowi 2016 06.07.2016

IMG_9817W tym tygodniu Paweł Wyszyński, właściciel OPTIMA POLSKA udał się z wizytą do miejscowości Śliwno (gm. Choroszcz) do Krzysztofa Zagórskiego, „Rolnika – innowatora 2016″, gdzie nastąpiło przekazanie nagrody – vouchera na pompę ciepła typu powietrze/wody o poj. 290 L do przygotowania c.w.u.

Główny kierunek produkcji rolniczej Pana Krzysztofa to uprawa kapusty białej i ogórków zielonych oraz ich przetwórstwo na kwaszonki. Swoje produkty sprzedaje z powodzeniem na rynku polskim i zagranicznym. W ciągu roku produkuje on 400 ton kwaszonek.

Planowanie inwestycji w gospodarstwie Pana Krzysztofa odbywa się zawsze w oparciu o innowacyjne, nowe trendy rolnicze. Często z wykorzystaniem wsparcia zewnętrznego z unijnych programów.

Pan Krzysztof od zawsze interesował się nowinkami technicznymi i próbował poszukiwać usprawnień mechanicznych w swoim gospodarstwie rolnym. Pomijając tradycyjną i niezmienną recepturę kwaszonek, wszystko tutaj można nazwać innowacją. Listę otwiera wiatrak (2 kW), który produkuje energię elektryczną wystarczającą na ogrzanie ciepłej wody, która jest wykorzystywana w przetwórni. Zakupione zostały też linie kroplujące do nawadniania ogórków, przez co zużycie wody spadnie o 1/3. Uzyskanie dłuższych terminów przydatności produktów do spożycia umożliwił zakup maszyny, która w automacie pakuje kapustę kwaszoną w woreczki foliowe (na wschód od Wisły jest to jeszcze nowość). Innowacją jest też linia, na której produkowane są ogórki w słoikach. Poza tym w gospodarstwie powstała nowa chłodnia i przechowalnia na kapustę. Teraz dzięki zwycięstwu w plebiscycie Pan Krzysztof będzie miał kolejne źródło energii odnawialnej – pompę ciepła.

http://www.podlaskie.strefaagro.pl/artykul/zdobyl-tytul-rolnika-innowatora-w-nagrode-otrzymal-pompe-ciepla

IMG_9808 IMG_9815 IMG_9817 IMG_9819 IMG_9809 IMG_9821 IMG_9825 IMG_9822 IMG_9828 IMG_9804 IMG_9806