15 tys. osób wzięło udział w trzeciej edycji Europejskich Słonecznych Dni 12.06.2013

esd_podsumowanieZa nami kolejna, trzecia już edycja Europejskich Słonecznych Dni – największego wydarzenia w Europie promującego energetykę słoneczną. Koordynatorem akcji jest Instytut Energetyki Odnawialnej – polski organizator ESD. Słoneczne Dni prowadzone są równolegle aż w 20 krajach europejskich. W całej Europie odbyło się ponad 6000 słonecznych wydarzeń. Celem kampanii jest dotarcie do świadomości potencjalnych użytkowników instalacji słonecznych oraz przekazanie im praktycznych wiadomości na temat możliwości wykorzystania czystej, bezpiecznej i efektywnej energii Słońca.

W ramach Europejskich Słonecznych Dni, w dniach 1-19 maja 2013 r., odbyły się w całej Polsce wydarzenia na rzecz wykorzystania energii słonecznej. Nad kampanią czuwał Mecenas Europejskich Słonecznych Dni w Polsce – Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeniowe S.A. oferujące ubezpieczenia na instalacje solarne, a także główny koordynator wydarzeń – Instytut Energetyki Odnawialnej. Kampania odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Miasta w Toruniu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

ESD_2013

Tegoroczna edycja Europejskich Słonecznych Dni okazała się ogromnym sukcesem. W ponad 90-ciu wydarzeniach na terenie całej Polski udział wzięło blisko 15 tys. osób (to trzy razy więcej niż w I edycji)! Rekordowa liczba organizatorów lokalnych eventów objęła: jednostki edukacyjne, producentów, dystrybutorów i instalatorów systemów słonecznych, liczne centra i koła naukowo badawcze, władze lokalne, agencje rozwoju regionalnego, stowarzyszenia regionalne, regionalne agencje energetyczne oraz organizacje pozarządowe/ stowarzyszenia.

Największe słoneczne wydarzenia odbyły się m.in. w Radomiu, Białymstoku, Żarach, Bielsko-Białej, Dęblinie, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Jaśle Katowicach, Olsztynie i Łodzi. Na frekwencyjny sukces niewątpliwie miały też wpływ nowe, interesujące pomysły organizatorów i atrakcje, których podczas słonecznych wydarzeń nie zabrakło. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat systemów solarnych kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, zwiedzić instalację, bawić się na piknikach i festynach, brać udział w licznych konkursach, a także w seminariach i konferencjach. Słoneczne wydarzenia pozytywnie oceniają również sami organizatorzy, a większość z nich zgłosiła już chęć udziału w przyszłorocznej edycji.

Podobnie jak w roku ubiegłym, oprócz przedstawicieli branży kolektorów słonecznych w Europejskich Słonecznych Dniach udział wzięły również firmy z sektora fotowoltaiki. Ogromne zainteresowanie kampanią, zarówno ze strony organizatorów jak i uczestników słonecznych wydarzeń świadczy o zwiększającej się świadomości ekologicznej Polaków.

Przypominamy, że za lokalną, białostocką odsłonę Europejskich Słonecznych Dni, która odbyła się w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku odpowiedzialna była firma OPTIMA POLSKA.