WIERTNICA GEODRILL 4R

IMG_3364Technologia GRD w Polsce jest obecna od 2009 r., a w wyniku jej stosowania możliwe jest pozyskiwanie ciepła z ziemi za pomocą sond ziemnych układanych pod różnymi kątami i skierowanych w różnych kierunkach. Do instalacji sond służy specjalna maszyna wiercąca.

Chcąc rozszerzyć zakres oferowanych usług w zakresie instalacji pomp ciepła o samodzielne wykonywanie odwiertów pod sondy gruntowe (dolne źródło pompy ciepła) firma OPTIMA POLSKA zakupiła wiertnicę Geodrill 4R produkcji Tracto-Technik wraz z całą technologią GRD. Dzięki temu firma jest w stanie wykonać kompleksową instalację z pompą ciepła, począwszy od projektu, poprzez dolne źródło oraz instalację wraz z urządzeniem, na serwisie skończywszy. Na chwilę obecną w Polsce funkcjonują zaledwie 3 urządzenia tego typu, a OPTIMA jest właścicielem jednego z nich.

GRD (Geothermal Radial Drilling – geotermalne wiercenie radialne) to łącząca w sobie zalety odwiertów pionowych i kolektorów poziomych technologia umożliwiająca pozyskiwanie ciepła z gruntu, która pozwala na instalacje promienistych wymienników ciepła. Polega ona na instalacji sond w różnych kierunkach i pod różnym kątem (zakres 35, 45, 65 stopni) na głębokościach do 50 metrów z jednej studni startowej, wokół jej osi. Istnieje również możliwość dowiercania kolejnych sond do istniejącej już studni.

W standardowej studni można wykonać do 24 odwiertów, co daje ok. 1200 mb zainstalowanych sond cieplnych. Przyjmując, że średnia energetyczność gruntu jest na poziomie 40-50 W/metr odwiertu, z jednej studni można uzyskać ok. 48 do 60 kW mocy.

System wiertniczy, obsługiwany przez dwie przeszkolone osoby, składa się z jednostki transportującej, jednostki roboczej, wiertnicy zaopatrzonej w pierścień, studni oraz zespołu dźwigni i drążków. Zaletą wiertnicy są jej stosunkowo niewielkie gabaryty i kompleksowa budowa, która umożliwia prace na niewielkiej przestrzeni (również w pomieszczeniu: min. 2,7 m). Maszyna pracuje szybko i wydajnie pozwalając na maksymalne wydobycie ciepła i nie zostawia widocznych śladów w podłożu. Sondy w urządzeniu są instalowane radialnie. Pozwala to na zachowanie optymalnej głębokości wierceń. Wiertnica umożliwia wykonywanie wierceń „na sucho” przy użyciu dolnego młotka udarowego (co znajduje zastosowanie w gruntach twardych, suchych i zwartych), jak również „na mokro” z zastosowaniem wysokiej wydajności pompy wodnej (wiercenie w gruntach luźnych, lepkich i plastycznych). Odwiert wygląda jak korzeniące się drzewo – jest wykonywany z użyciem rury osłonowej, która zabezpiecza odwiert do momentu instalacji sondy i wypełnienia jej termocementem oraz wiertła wewnętrznego. Wydobywana z otworu płuczka jest zbierana do odpowiedniego zbiornika.

Zalety wiertnicy GEODRILL 4R:
– niewielkie gabaryty: transportowe(w metrach): 2,98*1,42*2,22,
– kompaktowa budowa,
– możliwość pracy w pomieszczeniu: min. 2,7 m,
– wysoka wydajność,
– niskie koszty zużycia paliwa (do 1 odwiertu potrzeba ok. 20l ropy),
– cicha, czysta i szybka praca wiertnicy – 1 odwiert w 1 dzień,
– oszczędność kosztów inwestycyjnych,
– dzięki niewielkim rozmiarom może dotrzeć do gęsto zabudowanych terenów,
– nie zostawia widocznych śladów w podłożu,
– umożliwia prace w wypielęgnowanych ogrodach,
– brak ingerencji w otoczenie,
– możliwość dowiercania kolejnych sond do istniejącej już studni,
– optymalizacja liczby i długości odwiertów w zależności od rodzaju gleb,
– kiedy głębokość odwiertów nie przekracza 30m, prace nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia w Starostwie Powiatowym.

Przebieg prac wykonywania odwiertów:
– instalacja studni startowej,
– zamocowanie jednostki roboczej na pierścieniu studni,
– wykonanie odwiertu,
– włożenie sondy,
– zacementowanie sondy,
– wykonanie połączeń pomiędzy sondami, a kotłownią.

gruntowa_pompa_ciepla_z_sonda_300x0_rozmiar-niestandardowy

Rys. Technologia GRD polega na instalacji sond w różnych kierunkach i pod różnym kątem z jednej studni startowej wokół jej osi.

IMG_3475 IMG_3476 IMG_3487

IMG_3471 IMG_3473 IMG_3474 IMG_3477 IMG_3489 IMG_3493 IMG_3537 IMG_3556 IMG_3562 IMG_3566