ODWIERTY – POZWOLENIA I ZGŁOSZENIA

Instalacje grzewcze współpracujące z pompami ciepła, które wyposażone są w pionowe gruntowe wymienniki ciepła wykorzystujące ciepło zgromadzone w środowisku gruntowo – wodnym, podlegają wybranym zapisom niżej wyszczególnionych ustaw:
– Prawo wodne (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 145 z późniejszymi zmianami)
– Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981 z późniejszymi zmianami)
– Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2008 nr 25 poz. 150 z późniejszymi zmianami)
– Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2012 poz. 647 z późniejszymi zmianami)
– Prawo budowlane (Dz.U. 2010 nr 243 poz. 1623 z późniejszymi zmianami)
– Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku (Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1227 z późniejszymi zmianami)

Zgodnie z Prawem geologicznym i górniczym do wykonywania wykopów oraz otworów wiertniczych o głębokości do 30m w celu wykorzystania ciepła Ziemi, nie jest wymagany projekt robót geologicznych pod warunkiem, że prace nie będą prowadzone na obszarach górniczych. Natomiast wykonywanie otworów wiertniczych o głębokości do 100m, w celu umieszczania w nich pionowych gruntowych wymienników ciepła, jest tzw. robotą geologiczną i z tego względu podlega Prawu geologicznemu i górniczemu. Dla otworów wiertniczych głębszych niż 100m oraz dla otworów głębszych niż 30m na obszarze górniczym ustawa Prawo geologiczne i górnicze nakłada dodatkowo obowiązek wykonania i zatwierdzenia we właściwym Okręgowym Urzędzie Górniczym plan ruchu zakładu górniczego (Dz.U. 2011 nr 163 poz. 981 art. 86).

Ponadto po uzyskaniu zatwierdzenia projektu robót geologicznych istnieje obowiązek zgłoszenia rozpoczęcia robót geologicznych (wykonania otworu wiertniczego) odpowiedniemu Staroście Powiatowemu (właściwemu ze względu na miejsce wykonywania robót) lub Okręgowemu Urzędowi Górniczemu (dla pionowych GWC>100m) przynajmniej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wiercenia oraz obowiązek przekazania wyników wiercenia oraz parametrów technicznych zamontowanej gruntowej pompy ciepła w formie powykonawczej dokumentacji geologicznej najpóźniej 6 miesięcy po wykonaniu odwiertu. Obowiązek ten określa Ustawa Prawo geologiczne i górnicze.

Rozpoczęcie robót geologicznych może nastąpić, jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia projektu Starostwo Powiatowe nie zgłosi do niego sprzeciwu.